איך נבנתה שיטת MBC

MBC, הן ראשי התיבות של:  Mental- Body- Coaching     וכמו כן של:  Mind- Body- Connection

מעשית נבנתה השיטה לאורך שנות צבירת הניסיון בעבודה בתחום האימון, במקביל לרכישת כלים מקצועיים מאסכולות שונות שיחזקו את היכולת בליווי המתאמנים להצלחות שלהם.

את השם עצמו "קיבלתי במתנה" מהמאמן העסקי ועמיתי - אורן טוקר כששוחחנו בהקשר של הקמת האתר, בנושא: מה היא ההגדרה המדויקת של תחום עיסוקי? אורן זרק לי אז את אחת הפנינים שהוא נוהג לשלוף והציע את המושג: Mental Body Mentor. על עניין ה"מנטור" עוד רציתי לחשוב, אך קונספט             ה: Mental Body Coaching, איגד בתוכו את מכלול הידע והניסיון שצברתי, בכוונה לתת מענה למעוניינים לחולל שינוי בר-קיימא בבריאותם ובהרגשתם הפיסית והנפשית.

בתחילת דרכי המקצועית עבדתי כמדריך כושר ובריאות במועדוני ספורט וכמאמן כושר אישי. הכנתי למאות רבות של מתאמנים תוכניות אימון וליוויתי את התקדמותם. עשרות של מתאמנים אחרים, הדרכתי "אחד על אחד" אישית, במתכונת של שניים-שלושה אימונים שבועיים. עם חלק מהמתאמנים האישיים נרקמו יחסי אמון שאפשרו פתיחות, שהובילה מצידה לשיחות על נושאים אישיים כאלה ואחרים. במקומות האלה הרגשתי לפעמים את הפער בין הרצון שלי להיות לעזר, לבין היכולת המעשית לממש את הרצון.

המתאמנים שהתמידו לאורך זמן, זכו בהצלחה בהגשמת מטרות כמו: כושר גופני ובריאות משופרת. בתחומים אחרים כמו לדוגמא: השמנת יתר ממניעים רגשיים, דימוי עצמי נמוך ועוד, ההצלחה הייתה חלקית בלבד. כמו כן, אי אפשר היה להתעלם מהעובדה שבאוכלוסייה הכללית של הנרשמים למכון הכושר, אחוזי המתמידים לאורח זמן לא היו גבוהים במיוחד וזה בלשון המעטה. בנוסף הכרתי את הסיפורים הרבים של אנשים שמנסים להתחיל בשינוי אורח החיים שלהם, כמו: להתחיל בצעידות, לשנות הרגלי תזונה או לרכוש מכשיר ביתי כזה או אחר ובמהרה זונחים את השינוי וחוזרים לאורחות החיים הרגילים ("המכשיר הפך לקולב").

הבנתי שלגורמים מנטאליים כמו: מוטיבציה, נחישות, אחריות אישית, צרכים רגשיים, ערכים, אמונות ועוד, יש חלק גדול מאוד בסיכויי ההצלחה של המתאמן, לחולל שינוי בר-קיימא בחייו.

עם הזמן, הכרתי בעובדה שהידע והניסיון הרב בתחומי: הפעילות הגופנית, האנטומיה, התזונה וכד', הם רק צד אחד במשוואה ושחסר בה הצד השני, הצד של האלמנטים מתחומי המחשבה והרגש.

אם ה:B מייצגת את הגוף ה: Body  ובחלוקה פנימית מסמלת את שתי כפות המאזניים של תהליכי החיים בגוף – "חילוף החומרים" - בצד אחד המזון הנכנס לגוף ומהצד השני האנרגיה היוצאת, הרי ה:M היא הצד המנטאלי/הרגשי. במקביל היא מייצגת את מונח ה: Mind, החסר מקבילה בשפתנו והמאגד בתוכו את המחשבה, הרגש, הדמיון, זיכרונות, אמונות וכד'.

את המענה הפרקטי המשלים את המכלול, מצאתי בלימודי האימון האישי - הוא הקואצ'ינג. קסמו לי הישירות, הבהירות והפשטות של התהליך האימוני וגם: המטרה המוחשית המדידה, התיחום מראש במשך הזמן שתואם את המטרה האישית של המתאמן, העיסוק בהווה והמבט לעתיד, המיקוד באפשרי - ביכולות - בחוזקות ועוד. במיוחד נמשכתי לאתגר שבשינוי הגישה: מהמאמן, היועץ והמורה - למאמן המניח את עצמו בצד ומהווה "כלי ריק" שדרכו מוצא המתאמן את דרכו המיוחדת שלו. זהו סוד קסמו של הקואצ'ינג המקצועי. וכך "הצטרפה" ה: M .

הניסיון בשטח אפשר לי למצוא את הדרכים, לקשר בין המחשבה והרגש ובין התהליכים הפיסיים של הגוף ולמקסם את יעילות השילוב ביניהם. כמו כוונת המונח "סינרגיה", מסתבר שלפעמים אחד ועוד אחד - שווים יותר משתיים.

זוהי ה: C שהיא ה: Coaching וגם ה: Connection שמתייחסת לרכיב משמעותי ביותר במכלול של "שיטת MBC" והוא "הקשר" והמודעות לגופנו. 

הלמידה תמיד נמשכת - החיים, האנשים, המתאמנים והמורים - ממשיכים להעשיר אותי ומאפשרים לי לפתח את המשאבים והיכולות, כדי לקיים את ייעודי.